Факт перший: Осінньо-зимовий період 2022/2023 був на 8 днів коротшим від запланованого та вдвічі теплішим. За 166 днів середня температура зовнішнього повітря склала 1,49 оС, це вдвічі вище від прогнозованої 0,74 оС. Що дозволило скоротити сезон на 8 днів в порівнянні з плановими показниками.
Найхолоднішим місяцем цього періоду був січень — середня температура, якого склала 0,68 оС. Найтепліші місяці — жовтень з температурою 9,22 оС та березень — 4,05 оС.
Факт другий: Впродовж поточного опалювального періоду АТ “ОТКЕ” забезпечило теплом та гарячою водою 54 тис 166 помешкань загальною площею 2 млн 644 тис 910 м2. Через військову агресію росії проти України загальний обсяг опалювальної площі скоротився на 51,3 тис м2.
Щоб в оселях Чернігівців були тепло та гаряча вода підприємство виробило 233 тис 955 Гкал теплової енергії. Іще 45,5 тис Гкал були відпущені для закладів бюджетної сфери, релігійних організацій та інших споживачів. Окрім того, для потреб споживачів було реалізовано майже 323 тис м3 гарячої води, що дорівнює ємності 130 олімпійських басейнів.
Факт третій : В середньому по Чернігову, 1 Гкал достатньо для обігріву двох помешкань площею 30-35 м2. Для її виробництва потрібно витратити 137,34 м3 газу та 35,41 кВт електроенергії, що в 1,5-2 рази менше споживання приватного будинку площею 60-70 м2 з газовим опаленням.
Загалом, на виробництво теплової енергії в цьому опалювальному сезоні використано 42 282 тис м3 газу та майже 9,9 млн кВт/год електроенергії.
Факт четвертий: З жовтня по квітень, середня вартість опалення одного квадратного метра житла в чернігівській багатоповерхівці, яка оснащена комерційним приладом обліку склала 22 грн 35 коп. Жителі будинків не оснащених комерційним приладом обліку сплачували, в середньому, по 23 грн 69 коп за 1 м2 на місяць.
Факт п’ятий: Втім, навіть будинки з наявними приладами обліку можуть кардинально відрізнятися за рівнем споживання теплової енергії. Так, багатоповерхівка на Проспекті Грушевського,173а з опалювальною площею квартир 1950,4 м2 за період спожила 282,97 Гкал. Натомість, близька за кількістю опалюваних житлових метрів (2191,4 м2) багатоповерхівка на вулиці Молодчого, за цей же період “взяла” лише 76,98 Гкал.
Причина такої різниці споживання — в деталях, а саме в матеріалах і технологіях будівництва і проєктуванні опалювальної системи. Перший збудовано в 1976 році, другий 2009-му, і на додачу до сучасного проекту та матеріалів, ця багатоповерхівка на 100% обладнана квартирними приладами обліку.
Факт шостий: На шляху від котельної до осель чернігівців цього опалювального періоду було втрачено лише 14,25 % виробленого тепла. Для порівняння, в технологічно сучаснішій Німеччині, максимально дозволений рівень втрат в мережах коливається в межах 15-20%, у Франції — 15-25%.
Та, ми прагнемо до кращого — Норвегії (рівень допустимих втрат 10%), але наразі знаходимося на одному рівні зі Швецією, де він коливається в межах 10-15%.
Факт сьомий: Цього сезону ми навчилися жити у новій реальності — воєнній. Наша команда працювала за надскладних умов, постійно оптимізуючи виробничі процеси та раціоналізуючи використання енергоресурсів. Ворог прицільно нищив енергетичні об’єкти, спричиняючи тотальні та локальні блек-аути.
Через обмеження в постачанні електроенергії, оперативний персонал АТ “ОТКЕ” лише в Чернігові здійснив 1297 перезапусків котельних (деякі з них по 3-5 разів за добу). Варто зауважити, що робота у змінному режимі призводить до прискорення зношування обладнання, яке надалі потребує ремонту та заміни.
Попри це нашій команді вдалося раціоналізувати використання енергоресурсів. Зокрема, для виробництва теплової енергії використано на 4,7 млн кВт/год та на 13 211 тис м3 газу менше, ніж планувалося до початку масованих обстрілів.
Факт восьмий : Для забезпечення проходження опалювального періоду в найбільш критичних точках Чернігова було задіяно 10 генераторів, отриманих за сприяння органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Сумарно ці пристрої спожили палива стільки ж, скільки потрібно для повної заправки п’ятьох комплексів протиповітряної оборони “NASАMS”.
Факт дев’ятий: Минулий опалювальний період для об’єктів АТ “ОТКЕ” пройшов без катастрофічних потрясінь лише завдяки масштабній ремонтній кампанії проведеній влітку 2022 року.
Цьогоріч підприємство готуватиметься не менш ретельно, враховуючи досвід минулої зими. Головне наше завдання ремонт та обслуговування зношеного обладнання та забезпечення всіх наших об’єктів альтернативними джерелами живлення.
Факт десятий: З 2019 року незмінним залишається тариф на послуги з постачання тепла та гарячої води. За цей час в 2,6 разів зросла вартість електричної енергії, в 1,1 вартість газопостачання транспортування та розподілу – основних витратних статей підприємства.
Тим гостріше постає питання розрахунків. Відсоток оплат в опалювальному періоді 2022/2023 відносно нарахувань найвищий у бюджетних споживачів 99.6% , найнижчий у інших — 80,5%. Побутові споживачі за використане в цьому періоді розрахувалися на 91,3%. При цьому, загальна заборгованість з урахуванням боргів минулих періодів зросла на 17,3% порівняно з початком жовтня 2022 року.
Ми віримо, що впродовж літнього періоду споживачі і надалі сумлінно розраховуватимуться за спожите. Разом ми підійдемо до нової зими з більшим запасом міцності, який дозволить протистояти викликам часу.