Інвестиційна програма 2018
Основними цілями інвестиційної програми АТ «ОТКЕ» на 2018 рік є економія природного газу та електричної енергії, підвищення якості на надійності надання послуг кінцевим споживачам за рахунок заміни зношених ділянок магістральних теплових мереж.
Інвестиційна програма фінансуватиметься з власних коштів, а саме за рахунок амортизаційних відрахувань та виробничих інвестицій з прибутку.
1.1. Заходи інвестиційної програми АТ «ОТКЕ» на 2018 рік.
1.1.1. Заміна ділянок магістральної теплової мережі від ТК1 до ТК19 в мікрорайоні «Масани»
Магістральна теплова мережа від котельні Інструментальна, 14б використовуються для транспортування теплоносія від джерела тепла до ЦТП 1-го та 2-го мікрорайонів «Масани», які в свою чергу забезпечують теплом та ГВП школу, дитячий садок, 2 ЦРЛ та 34 житлові будинки. Також в планах АТ «ОТКЕ» є влаштування перемички між котельними Інструментальна, 14б та Нафтовиків, 12, відповідно дана магістральна теплова мережа буде задіяна в транспортуванні теплоносія до останньої котельні. Окрім того необхідно прийняти до уваги інтенсивну забудову 3-го мікрорайону «Масани» та враховувати ймовірність підключення новозбудованих житлових будинків до мереж АТ «ОТКЕ».
Тобто, у разі пошкодження будь-якої ділянки даної тепломагістралі в зимовий період без опалення може залишитися цілих 2-3 мікрорайони.
Дана тепломагістраль збудована за проектом Київського відділення «Гипрогражданпромстрой» та здана в експлуатацію в 1990 році, (копія монтажної схеми тепломережі додається).
Термін експлуатації 27 років. Згідно п.5.1.7 “Інструкції з експертного обстеження (технічного діагностування)” граничний строк експлуатації трубопроводів мережної води складає – 200 тис. годин (24 роки).
Також слід зазначити, що постійно має місце підтоплення ділянок тепломережі від ТК1 до ТК2 через високий рівень ґрунтових вод, як наслідок: пришвидшення корозії металу (зменшення товщини стінки трубопроводу), погіршення стану теплоізоляції та збільшення тепловтрат (копія аркуша технічного звіту гідрогеологічних вишукувань, виконаного Чернігівським «Гипрогражданпромстрой» додається). Аналогічна ситуація з підтопленнями склалася і на інших ділянках магістральної теплової мережі. Особливо проблемними є усунення поривів (аварій) на ділянках тепломережі, що перетинають залізничне або дорожнє полотно, так як в даних місцях трубопроводи проходять в футлярах і оперативне виконання ремонтних робіт є просто неможливим.
Подальша експлуатація даних ділянок трубопроводу без заміни може привести до значного збільшення аварійних ситуацій, а також, крім припинення теплозабезпечення споживачів, до фінансових втрат під час виконання аварійних робіт:
- зниження прибутку при недовідпуску теплової енергії;
- аварійних ремонтів трубопроводу;
- відключення ділянки та злив теплоносія;
- благоустрій місця проведення ремонтних робіт після закінчення ремонту.
Під час заміни ділянки тепломережі передбачається виконати роботи по заміні подаючого та зворотного трубопроводів діаметром 530 мм від теплової камери ТК 1 до ТК19 загальною протяжністю 1239 м в двотрубному обчисленні (Фрагмент оптимізованої схеми перспективного розвитку системи теплопостачання м. Чернігова додається). Для монтажу передбачено використання сталевих попередньо теплоізольованих труб діаметром 530/710 мм. Прокладання трубопроводу буде виконуватись безканальним способом з використанням існуючих футлярів діаметром 1200 мм та 900 мм в місцях перетину тепломережі залізничного та дорожнього полотна.
1.2. Обґрунтування впровадження заходів інвестиційної програми
Вибір заходів, що були включені до ІП, ґрунтувався в першу чергу відповідно до заходів, які включені до Стратегічної Програми розвитку цілісного майнового комплексу – об’єкта теплопостачання житлового фонду та соціальної сфери (котельні, теплопункти, елеваторні вузли та мережі) на 2014-2022 роки та відповідно до рекомендацій Протоколу засідання Технічної ради АТ «ОТКЕ» №15 від 25.12.17 року підставою для якої були висновок дефектоскопічної лабораторії АТ «ОТКЕ» та рекомендації «Технічного звіту про проведення діагностичного обстеження магістральних трубопроводів теплових мереж ПАТ «Облтеплокомуненерго» виконаного корпорацією «Сервіскомуненерго», у розрізі черговості вибору ділянок магістральних теплових мереж, що підлягають заміні (Копія рішення про схвалення Стратегічної Програми розвитку цілісного майнового комплексу – об’єкта теплопостачання житлового фонду та соціальної сфери (котельні, теплопункти, елеваторні вузли та мережі) на 2014-2022 роки, копія зведеного плану заходів з модернізації та реконструкції обладнання комунального майна територіальної громади м. Чернігова, яке орендується ПАТ «Облтеплокомуненерго» на період з 2014 року до 2022 року, Протоколу засідання та викопіювання з Технічного звіту додається).
Фахівцями дефектоскопічної лабораторії АТ «ОТКЕ» було виконано шурфування на 6-ти ділянках даної магістральної теплової мережі. За результатами візуально-оптичного контролю та ультразвукового вимірювання товщини стінок трубопроводу було встановлено, що обстежувані ділянки мають чисельні дефекти (корозія), пошкодження теплової ізоляції, мінімально допустимі товщини стінок трубопроводу, а також за результатами розрахунку на міцність конструктивних елементів трубопроводу встановлено, що напруження в основних елементах трубопроводу перевищує допустимий рівень.
Серед основних переваг, якими фахівці АТ «ОТКЕ» керувались при виборі попередньоізольованих трубопроводів, можна виділити наступні:
- найнижча із сучасних теплоізоляційних матеріалів теплопровідність, що дозволяє досягти тепло — та енергозберігаючих характеристик;
- наявність системи оперативно-дистанційного контролю, дозволяє встановити виниклі дефекти, і, як наслідок, можливість запобігати аварії, типові для теплових мереж інших конструкцій;
- термін експлуатації ППУ становить понад 30 років з повним збереженням властивостей;
- стійкість впливу вологи;
- абсолютна стійкість до корозії;
- висока прохідність;
- мала вага;
- висока ударна міцність;
- незначна жорсткість поверхні;
- ізоляція з пінополіуретану монолітна, безшовна, не утворює «містків холоду»;
- простота експлуатації;
- пінополіуретан нетоксичний і безпечний для людини.
Попередньоізольовані трубопроводи — це жорсткоз’єднана конструкція «труба в трубі», яка поміщена під вологостійку оболонку. Конструктивно попередньоізольовані трубопроводи складається зі сталевої труби, ізоляційного шару з твердого ППУ, зовнішньої захисної оболонки (поліетиленова труба, або сталева оцинкована труба), мережі проводів та системою оперативно-дистанційного контролю (ОДК).
Такий тип трубопроводів використовується при прокладанні теплових мереж, де температура носія не перевищує 140 °С.
Вибір матеріалу теплоізоляції проводився з економічного оптимуму сумарних експлуатаційних витрат і капіталовкладень в теплові мережі, супутні конструкції та споруди, з урахуванням обов’язкових вимог, таких як:
- рівномірна щільність заповнення конструкції трубопроводу теплоізоляційним матеріалом;
- герметичність оболонки;
- наявність ОДК;
- показники температуростійкості повинні знаходитися в заданих межах протягом розрахункового терміну служби;
- швидкість зовнішньої корозії труб не повинна перевищувати 0,03 мм/рік;
- стійкість до стирання захисного покриття — на понад 2 мм/25 років.
Джерела та посилання:
- Постанова НКРЕКП від 14.06.2018 року № 417 «Про схвалення Інвестиційної програми АТ «ОТКЕ» на 2018 рік» ДИВИТИСЯ
- Інвестиційна програма АТ «ОТКЕ»на 2018 рік